MATO-DUO s.r.o.

Aloisie bylinka nejen na hubnutí

Nádherná a kouzelně aromatická i chutná bylinka Aloisie, dalším názvem také Citrionová Verbena, není v u nás ještě tolik známá a to je velká škoda! Původem tato bylina pochází z Jižní Ameriky, rostla v Chile, Argentině a Peru, ale dá se dobře pěstovat téměř na všech kontinetech. Přes oceán ji mořeplavci převezli už v 17. století do Evropy. Oblíbenost Aloisie celosvětově stále roste, lidé z celého světa ji více a více vyhledávají nejen pro její úžasnou chuť a vůni, ale také pro její léčivé účinky. Citronová verbena se řadí mezi účinné bylinky během hubnutí a udržení váhy. Aloisie má vědecký ázev  Aloysia citrodora, dále se používají jména emon beebrush, nebo domácky Luisa. Citronová verbena je nádherný trvalkový keř, který dorůstá až do výšky 3 metrů, ale u nás tak vysoký nevyroste, v našem podnebí Aloisie vyrůstá do výšky kolem 1-1,5 metru. Bylinka má drobné bílé, nebo fialové kvítky, které se dají také konzumovat. Jako léčivka se většinou připravuje v podobě čaje, nebo odvaru. Čaj připravíte jednoduchým způsobem, podobně jako většinu bylinek. Malé množství, asi 3 lístky na šálek zalijte horkou, ne vroucí vodou, nechtě 5 minut louhovat  amůžete podávat. Čaj z Citronové verbeny se nemusí scedit, bylinku tam můžete nechat. Z jedné porce můžete připravit až tři nálevy. Dalším rozšířeným použitím je přirozeně jako dochucovadlo do jídel a nápojů. Aloisie se výborně hodí k rybám, nebo k drůbeži, do salátových dresinků a dipů. Ve sladké kuchyni je také úžasná, například jablečnému závinu dá zcela nový rozměr, v tomto receptu se vynechává skořice. Verbena se také výborně hodí do ovocných salátů, nápojů a zmrzlin. Nicméně, tradičně běžné používání a pěstování verbeny se vrací mezi populaci proto, že současné studie prokázali velké množství zdravý prospěšných látek vhodné téměř pro každého. Z léčebného hlediska je nejvíce vyhledávaná pro posílení imunity a jako vhodný doplněk při hubnutí a optimalizaci váhy. Bylinka se dá používat jak čerstvá, utržená z keře, tak ji můžete nasušit a používat sušenou, stejně jako jiné sušené bylinky. Sušená citronová verbena vám v dobře uzavřené dóze vydrží celý rok do další sklizně. Sklízet se může, jakmile mají lístky kolem 1,5 centimetru, pochopitelně vždy sbíráme za suchého počasí a sušíme v temném místě s dostatkem čerstvého vzduchu.

Jak Aloisie prospívá našemu organismusu:

  • Pomáhá redukovat váhu, je vhodná během diet, ale i pro sportovce, kteří už nechtějí hubnout, ale tvoří svalovou hmotu.
  • Posiluje imunitu a vytváří ochranné látky v těle.
  • Má vykašlávací schopnost, doporučuje se jako účinný čaj při onemocnění horních cest dýchacích a průdušek, pomáhá prokrvovat sliznice. Je vhodná i na astmatické potíže.
  • Uklidňuje, Verbena je vhodná při onemosněních spojené se stresem a psychyckých slabostech. Má anestetické účinky, zklidní tělo a je vhodná na nespavost.
  • Dokáže zmírnit bolest zubů, desinfikuje ústní dutinu, je vhodná tedy i na léčbu aftů a menších poranění, nebo poškození sliznice.
  • Podporuje zažívací a vylučovací systém, tlumí nevolnost a bolesti žaludku. Eliminuje nadýmání a tím zklidní křeče v břiše.
  • Pomáhá na bušení srdce a zklidní celkovou nervovou soustavu.
  • Dokáže tlumit bolesti při migrénách a mentrumaci.

 

Aloisie je lahodnou bylinkou a zároveň léčivým doplňkem, přestože dosud není známo předávkování touto bylinkou, je třeba s ní zacházet intuitivně. Při intenzivním používáním Aloisie popíjejte čaj po dobu 5 týdnů a na týden zcela vysaďte, následně můžete cyklus stále opakovat.

Sušenou Aloisii ve farmářské kvalitě můžete koupit v eshopu www.BioKreta. cz.