MATO-DUO s.r.o.

Dřevěné okenice jako okrasa domu

Okenice na domě nejsou pouze ochranným prvkem, ale také okrasnou dekorací k dřevěným oknům. Pro některé krajiny a lokality jsou dřevěné okenice tak typické, že dotvářejí celkový dojem z místa. Vzpomeňme například na krásně modré okenice v nejrůznějších řeckých vesničkách, které se nádherně vyjímají na zářivě bílých domcích. Ovšem nejen v Řecku nalezneme domky s okenicemi, stačí zabrousit do našich hor či se jen dívat kolem sebe, neboť okenice si získávají stále větší oblibu i v městských zástavbách.

Ochranné i estetické vlastnosti

Dřevěné okenice, jak již bylo zmíněno, plní tři základní funkce. První z nich je ochrana oken proti jejich poničení nebo návštěvám zlodějů. Druhá, neméně důležitá funkce je funkce izolační, a to jak ve smyslu zamezení úniku tepla okny a taktéž zajištění pocitu soukromí. Posledním faktorem, na který nemůžeme zapomenout, je vytváření estetického a dekoračního dojmu i zjemnění fasády domu.

Zdroj: Eurookna TTK CZ

Okenice dělíme na vnější a vnitřní. Okenice se vyrábí většinou přímo na zakázku a na míru k jednotlivým oknům, kdy si zákazník může vybrat z nespočtu dekorů, barev a druhů dřeva. Specializovaná firma, která okenice vyrábí, Vám jistě poradí nejvhodnější materiál. I okenice mohou ve vlhkém prostředí reagovat různě, a to v závislosti na druhu dřeva, ze kterého jsou vyrobeny.

Kvalitní kování je základem

Ke každé dřevěné okenici by mělo být dodáno kvalitní kování. Vyrábí se v černé, bronzové a bílé povrchové úpravě. Jistě i Vy si vybavíte nádherně a umělecké kování, které jste viděli při návštěvě starých lidových staveb, na kterých se páni kováři opravdu vyřádili. Kování by mělo opticky ladit s povrchem a typem okenic.

Zdroj: Eurookna TTK CZ

Okenice se čím dál tím více stávají dekoračním prvkem i na novostavbách domů. Není divu, okenice na domě je jakýmsi poznávacím znamením – součást, která je pro některé krajiny tak charakteristická. Okenice je pro mnoho lidí velmi sympatickým stavebním dílem. Pokud i Vy uvažujete o pořízení okenic pro dřevěná okna, obraťte se na odborníky, kteří okenice vyrobí přesně dle Vašich požadavků. Více informací naleznete na stránkách Eurookna TTK CZ, předního českého výrobce dřevěných oken, dveří a dřevěných okenic.