MATO-DUO s.r.o.

Garážových vrat je na trhu celá řada, teď jen vybrat ty správné

Rozhodli jste se pro nová garážová vrata a nevíte, jaké vybrat? Při tomto výběru musíte být velice důkladní a ostražití, jelikož garážová vrata patří neodmyslitelně k jednomu z bezpečnostních prvků, které ochrání vnitřní prostor garáže před nevyzpytatelnými zloději.

Velký výběr garážových vrat

V současné době najdeme u obchodníků mnoho druhů garážových vrat vyrobené třeba z plechového či dřevěného materiálu. Na trhu jsou samozřejmě k mání i jiné kvalitní konstrukce garážových vrat a tak je jen na vás, kterým dáte přednost. Nabídka je opravdu pestrá a široká.

V první řadě je při výběru garážových vrat důležitý jejich rozměr, který se bude lišit podle toho, zda je garáž určena pro jedno či dvě auta. Ovlivňovat rozměr garážových vrat mohou také další věci, které v ní ukrýváte. Pokud stavíte novou garáž, jejich výběr bude poněkud snazší, než při pořizování nových vrat na již stávající garáž, jelikož se můžete porozhlédnout po vratech z typizovaných velikostí a na základě těchto rozměrů přizpůsobit i šířku vaší nově stavějící garáže, pakliže to ovšem prostor dovolí. Pro nová vrata na vaši stávající garáž nejspíše sáhnete po výrobě přesně na míru.

Materiál a vzhled

Mimo funkčnosti samotných garážových vrat je důležitý také jejich vzhled a materiál. Jak již bylo v úvodu článku řečeno, garážových vrat se na našem trhu vyskytuje opravdu velké množství. Na výběr tak máte celou škálu barev a odstínů. Vybrat si můžete i z fóliové povrchové úpravy, která dokonale imituje dřevo či jiný druh materiálu. Garážová vrata jsou nejčastěji vyráběna z kvalitní oceli se speciální povrchovou úpravou, která je odolná proti poškrábání a korozi.

Automatické nebo manuální ovládání

Garážová vrata disponují několika možnostmi ovládání. K dostání jsou vrata ovládána automaticky či manuálně. Automatické ovládání garáže se hodí zejména tehdy, když garáž využíváte denně a častěji. Díky tomu ušetříte mnoho času, který pak můžete využít lepším způsobem, než jen stálým manuálním otevíráním a zavíráním garáže. U automaticky ovládaných garážových vrat však počítejte s vyšší cenou.

Typy garážových vrat

Začněme vraty výklopnými. Ty jsou charakteristické zejména svou jednoduchou konstrukcí, která je spolehlivá a šetří místo v garáži. Při otevírání vrata zajíždějí po kolejnicích pod strop, čímž nezabírají skoro žádné místo uvnitř samotné garáže. Mají ale vyšší požadavky na prostor před garáží, jelikož se vyklápějí ven.

Dalším typem garážových vrat jsou vrata rolovací. Tím, že se při otevírání vždy srolují pod strop, nezabírají vůbec žádné místo. Jsou komfortní a univerzální. To jsou také hlavní důvody toho, proč jsou u nás tolik žádaná a populární. Rolovací vrata se vyrábějí na míru a dají se přizpůsobit jakýmkoliv garážím bez ohledu na její rozměry či tvar. Oproti výklopným vratům jsou lepší na údržbu, jelikož nevyžadují odborný servis. Také izolační vlastnosti jsou u rolovacích garážových vrat lepší, než je tomu u vrat výklopných.

K dostání jsou také sekční garážová vrata. Ty jsou tvořena panely, které se pohybují po bočních kolejnicích. Panely jsou vyplněny PUR pěnou, která výborně zabraňuje tepelným ztrátám. Ze všech garážových vrat nabízejí sekční vrata vůbec nejlepší tepelné a izolační vlastnosti.